Strony

sobota, 30 listopada 2013

Nie, nie, to nie w-zetka! Ciasto "Cappuccino"

Nie, nie, to nie w-zetka!:) Pora na ciasto, które wyglądem przypomina mi w-zetkę. Nie wspominałam wcześniej, ale uwielbiam, w-zetki. Przypominają mi się czasy liceum, kiedy po szkole, wraz z siostrą chodziłam na to właśnie ciasto. W-zetki na moim blogu jeszcze nie było ale pewnie się pojawi. Teraz pora na ciasto "cappuccino", które zobaczyłam TU.
Zmodyfikowałam nieco proporcje, gdyż stanowczo za dużo masła w przepisie podaje autorka.




Składniki:

6 jajek
7 łyżek oleju
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
1 budyń śmietankowy
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
0,5 szklanki wrzątku
1 kieliszek wódki

Masa:

0,5 szklanki mleka
3 łyżki cukru
2 szklanki mleka w proszku
20 dag masła
2,5 łyżki cappuccino orzechowego

Polewa:

50 dag masła
1 tabliczka gorzkiej czekolady

Ubić białka z cukrem. Żółtka rozmieszać z olejem i dodać do białek. Mąkę wymieszać z budyniem, kakao i proszkiem, dodawać po łyżce do reszty, cały czas miksując. Piec w temp. 180 st. C ok. 40 minut. Wystudzić ciasto i przekroić na dwie części. Zrobić masę.
Mleko zagotować z cukrem i wystudzić. Masło utrzeć z ostudzonym mlekiem, mlekiem w proszku i cappuccino. Dodać kieliszek wódki.
Zaparzyć kawę i ostudzić. Nasączyć ciasto kawą. Wyłożyć masę na połowę ciasta i przykryć drugą połową. Zrobić polewę. Masło rozpuścić wraz z czekoladą w kąpieli wodnej. Wylać lekko chłodną polewę na ciasto.






piątek, 29 listopada 2013

Devolay z kurczaka z serem i koperkiem

Przepis na devolay z kurczaka z serem i koperkiem znalazłam na tym blogu. Uwielbiam filety z kurczaka i wszelkie zawijańce.



Składniki:

2 filety z kurczaka
10 dag sera żółtego w kawałku
koperek
masło
2 jajka
bułka tarta
olej
sól
pieprz
czerwona papryka słodka
2 ząbki czosnku

Filety przekroić wzdłuż i lekko rozbić. Przyprawić papryką, pieprzem i solą. Ser pokroić w paski. Kłaść po dwa kawałki sera na kotlet, posypać koperkiem i położyć po łyżce masła. Czosnek zeszklić i dołożyć na kotlety. Zawijać dosyć szczelnie. Obtoczyć w jajku i bułce. Smażyć do zrumienienia.


środa, 27 listopada 2013

Sałatka z zupek chińskich

Sałatka z zupek chińskich to bardzo popularna sałatka wśród blogerów. Pojawia się więc i na moim blogu. Przyznam, że nie robię jej zbyt często, gdyż staram się unikać żywności typu zupki chińskie, ale ogólnie jest smaczna.




Składniki:

2 zupki chińskie, mogą być łagodne lub ostre, lub mieszane
kapusta pekińska
1 papryka czerwona
1 puszka kukurydzy
1 puszka groszku
1 podwójna pierś z kurczaka
przyprawa kebab-gyros
majonez
sól morska
pieprz
ostra czerwona papryka
olej

Makaron z zupek pokruszyć, dodać zawartość saszetek, zalać 0,5 l wrzątku i odstawić, by makaron napęczniał. Porwać pekińską, dodać, groszek, kukurydzę i pokrojoną w kostkę paprykę. Pierś z kurczaka pokroić w kostkę, doprawić papryką czerwoną i przyprawą kebab-gyros. Podsmażyć na oleju, wystudzić. Dodać kurczaka i makaron do reszty. Dodać majonez i dosmakować.



wtorek, 26 listopada 2013

Pieczone pierogi z pieczarkowym farszem

Przepis na pieczone pierogi z pieczarkowym farszem znalazłam TU. Wydał mi się dosyć ciekawy i nie omieszkałam go wypróbować. Doprawiłam po swojemu. Pierogi wyszły znakomite. Podałam  je na gorąco z barszczem czerwonym. Świetnie smakują też konsumowane na zimno.




Składniki:

50 dag mąki
5 łyżek śmietany 18 %
1 opakowanie drożdży instant
1 margaryna
50 dag pieczarek
2 cebule
1 jajko
olej
vegeta
sól morska
tymianek
zioła prowansalskie


Przesianą mąkę wymieszać z drożdżami. Doprawić solą morską. Dodać śmietanę i pokrojoną margarynę. Dokładnie wyrobić ciasto. Odstawić pod przykryciem.
Pieczarki obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę drobno pokroić w kostkę. Podsmażyć cebulę z pieczarkami, doprawić vegetą i tymiankiem. Wystudzić farsz. Ciasto podzielić na dwie części i rozwałkować. Wycinać szklanką kółka i nakładać farsz. Ulepione pierogi układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Jajko zblendować i pędzelkiem wysmarować wszystkie pierogi. Posypać ziołami prowansalskimi. Zapiekać w 180 st. C do zrumienienia.





środa, 20 listopada 2013

Gorąca czekolada

Przechadzając się po sklepach czuć już zbliżający się świąteczny klimat, choć dopiero co, druga połowa listopada rozpoczęta. Niektórym to przeszkadza, mnie osobiście jakoś nie. Może dlatego, że uwielbiam święta. Zainspirowana tymi sklepowymi wystawkami oraz chłodną aurą poczułam chęć na gorącą czekoladę. Ten napój kojarzy mi się ze śniegiem, ze wzorami rzeźbionymi mrozem na szybach, z siedzeniem otuloną w kocu przed dobrym filmem z filiżanką gorącej czekolady w dłoniach. Rozmarzyłam się...




Składniki:

1 tabliczka gorzkiej czekolady (90-100g)
200 ml mleka
200 ml śmietanki 30%
4 łyżeczki cukru
1 łyżeczka kakao
szczypta cynamonu

Na niewielkim ogniu rozpuścić w rondelku połamaną czekoladę w mleku i 100 ml śmietanki. Dodać 3 łyżeczki cukru, kakao i cynamon. Wymieszać.
Resztę śmietanki ubić z pozostałym cukrem. Udekorować.




wtorek, 19 listopada 2013

Pęczak z warzywami

Kolejna paczka od firmy Kupiec, z czego bardzo się cieszę:) Wśród produktów pęczak. Przepis na potrawę
z jego użyciem znalazłam TU i nieco zmieniłam. Trochę przypomina mi chili con carne w wegetariańskim wydaniu:)





Składniki:


20 dag pęczaku Kupiec
2 cebule
2 ząbki czosnku
8 pieczarek
1 czerwona papryka
1 puszka fasoli czerwonej
1 puszka kukurydzy
woda
oliwa
pieprz
zioła prowansalskie
słodka czerwona papryka
ostra czerwona papryka
sól


Przepłukać pęczak. Osoloną wodę zagotować. Wsypać pęczak i gotować do miękkości. Pieczarki, cebule i czosnek obrać i pokroić. Podsmażyć na oliwie. Dodać paprykę, odsączoną kukurydzę i fasolę. Dodać ugotowany pęczak, doprawić.



 Pozostałe produkty od firmy Kupiec:



niedziela, 17 listopada 2013

Śmietankowa szarlotka

Jesień za oknami, więc pieczenie szarlotek jak najbardziej uzasadnione i wskazane:) Można je spotkać na moim blogu w różnych wydaniach, na cieście kruchym, półkruchym, a teraz czas na śmietankową szarlotkę. Przepis znalazłam TU.






Składniki:

2 szklanki mąki
3 jajka
0,75 szklanki cukru +3 łyżki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 kostka margaryny
250 ml śmietanki kremówki 30 %
1 kg jabłek Szarej Renety 
woda

Obrać jabłka, wydrążyć gniazda i pokroić na kawałki. Wrzucić do garnka i wlać troszkę wody, wsypać 3-4 łyżki cukru i trochę podusić pod przykryciem.
2 jajka i 1 żółtko utrzeć z cukrem. Dodać przesianą mąką z proszkiem do pieczenia, rozpuszczoną margarynę i śmietankę. Zmiksować dokładnie. Połowę ciasta wylać na formę (29cm/24 cm) i piec ok. 25 minut w temp. 180 st. C. Po upieczeniu wyjąć ciasto i rozsmarować na całym białko. Na to wyłożyć jabłka i wylać resztę ciasta. Piec 30 minut.



piątek, 15 listopada 2013

Gulasz wieprzowy

Szukając pomysłu na obiad natrafiłam w Internecie na gulasz wieprzowy z nazwą wyśmienity. Postanowiłam wypróbować. Trochę zmodyfikowałam. Jest bardzo dobry, potwierdzam. Z przepisu TU.



Składniki:

1 kg mięsa wieprzowego, np. łopatki
4 cebule
2 ząbki czosnku
pół marchewki
pół pietruszki
kawałek pora
szczypta ostrej czerwonej papryki
1 łyżeczka vegety
0,5 łyżeczki pieprzu
0,5 łyżeczki majeranku
1 listek laurowy
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 łyżka mąki
3 łyżki śmietany słodkiej
4 łyżki wody+ woda do mięsa
olej

Mięsko i cebulę pokroić w kostkę. Cebulę zeszklić. Przełożyć na inne naczynie, Na tej samej patelni obsmażyć mięso, wrzucić z powrotem cebulę, pokrojoną marchewkę, pietruszkę i pora. Zalać wodą, by przykryło mięso. Dusić do miękkości, przyprawić. Mąkę rozrobić z 4 łyżkami wody i śmietaną, dodać koncentrat, wymieszać. Zalać mięso i podgotować z 5 minut.


środa, 13 listopada 2013

Krokiety z kapustą, grzybami leśnymi i pieczarkami

W końcu na moim blogu pojawia się przepis na krokiety z kapustą, grzybami leśnymi i pieczarkami. Są naprawdę dobre i sycące.



Składniki:

1 kg kapusty kiszonej
2 szklanki wody
40 dag pieczarek
trochę suszonych grzybów - ilość wedle uznania
vegeta
pieprz
masło
olej

Kapustę odsączamy z kwasu. Dolewamy wody i gotujemy wraz z grzybami około godziny. Pieczarki obieramy, kroimy w plasterki i smażymy z vegetą na maśle. Jeśli kapusta będzie jeszcze twarda, a woda odparuje, to dolewamy. Gdy kapusta z grzybami będzie miękka, wrzucamy pieczarki i wlewamy odrobinę oleju. Podsmażamy wszystko i doprawiamy.


Ciasto naleśnikowe:

3 jajka
2 szklanki mleka
2 szklanki mąki
szczypta soli

Jajka roztrzepujemy z mlekiem, dodajemy mąkę i sól. Robimy ciasto naleśnikowe i smażymy naleśniki.

2 jajka
bułka tarta
olej

Naleśniki faszerujemy nadzieniem z kapusty i zwijamy w krokiety. Obtaczamy w roztrzepanym jajku i w bułce. Smażymy z dwóch stron na oleju.

sobota, 9 listopada 2013

Ciasto drożdżowe ze śliwkami

Ciasto drożdżowe bardzo lubię, gdyż kojarzy mi się z czasami dzieciństwa. Myślę, że większość babć robiła to ciasto na przyjazd wnuków. Kawałek ciasta drożdżowego, do tego kubek ciepłego mleka, jakiś album rodzinny i można jesienny wieczór spędzić w całkiem przyjemny sposób. Ciasto drożdżowe najbardziej lubię ze śliwkami:)




Składniki:

60 dag mąki
15 dag cukru+ pół łyżeczki
4 jajka
1 szklanka mleka
pół kostki margaryny
5 dag drożdży
szczypta soli
cukier waniliowy
aromat migdałowy
śliwki lub dżem śliwkowy

Mleko lekko podgrzać, dodać pół łyżeczki cukru, pokruszone drożdże. Wymieszać składniki ze sobą. Mąkę przesiać, wlać rozczyn drożdżowy, lekko z wierzchu zmieszać z mąką. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podrośnięcia.
Jajka utrzeć, masło rozpuścić. Do mąki z rozczynem dodać jajka, masło, sól i aromat. Wyrobić ciasto. Wykleić ciastem przygotowaną formę do pieczenia i z powrotem odstawić w ciepłe miejsce by podrosło. Posmarować ciasto dżemem śliwkowym z kawałkami owoców-jak u mnie lub poukładać śliwki. Zrobić na wierzch kruszonkę.

Kruszonka:

10 dag mąki
10 dag margaryny
5 dag cukru pudru

Wymieszać składniki ze sobą, by powstała kruszonka.

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. około 1 godziny. Można zaglądać przez szybkę, czy ciasto jest wystarczająco rumiane. Po upieczeniu uchylić drzwiczki, nie wyjmować dopóki trochę nie ostygnie.





piątek, 8 listopada 2013

Zapiekany filet z pieczarkami i porem

Szukając pomysłu na obiad, natknęłam się na filet z kurczaka w wydaniu z porem i pieczarkami. Przepis TU. Wyszło delikatne i aromatyczne mięsko, choć troszkę słone, dlatego radzę dać połowę kostki rosołowej.



Składniki:

2 piersi z kurczaka
10 pieczarek
biała część pora
pół kostki rosołowej
1 szklanka wrzątku
20 dag startego żółtego sera
przyprawa do kurczaka złocista
olej

Filety przekroić wzdłuż, obsypać przyprawą. Pieczarki obrać, pokroić w cienkie plasterki, por również. Dno naczynia żaroodpornego natłuścić olejem. Ułożyć filety. Posypać warstwą pieczarek, potem warstwa pora. Na wierzch zetrzeć ser. Zalać szklanką wrzątku, w której należy rozpuścić pół kostki rosołowej. Zapiekać ok 40 minut.







środa, 6 listopada 2013

Racuchy z serem i żurawiną

Bardzo lubię racuchy, jednak pamiętam, że mama zwykle robiła je z jabłkami. Postanowiłam spróbować czegoś nowego. Jako, że w lodówce była kostka białego sera, a niedawno kupiłam suszoną żurawinę na przekąskę, wymyśliłam racuchy z serem i żurawiną. Wyszły bardzo pyszne, poczęstowałam nimi babcię i nie mogła wyjść z zachwytu. Racuchy są słodkie, a żurawina daje kwaskowy posmak. Musicie spróbować.




Składniki:

25 dag białego sera
25 dag mąki
5 dag suszonej żurawiny
2 jajka
0,5 szklanki maślanki
3 łyżki cukru lub troszkę mniej
1 cukier waniliowy
 płaska łyżeczka sody
olej
szczypta soli

Suszoną żurawinę namoczyć w wodzie.
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno.
Ser, mąkę, sodę, cukry, żółtka i maślankę wymieszać dokładnie w mikserze. Dodać delikatnie białka i wymieszać łyżką. Rozgrzać olej na patelni i łyżką wykładać ciasto w kształcie placuszków. Wkładać ostrożnie owoce żurawiny w placuszki- jak na zdjęciu. Delikatnie wciskać widelcem by nie wyleciały. Smażyć na wolnym ogniu, z dwóch stron po kilka minut. Wyjmować racuchy na ręcznik papierowy. Można oprószyć cukrem pudrem przed podaniem.


Dodam, iż wyczytałam gdzieś, że żurawina jest bardzo zdrowa.








wtorek, 5 listopada 2013

Lasagne z mięsem i szpinakiem

Moja pierwsza w życiu lasagne. Bardzo pracochłonna, gdyż zaszalałam z ilością warstw. Dobrze, że mam duże naczynie żaroodporne. Ledwo się zmieściła:) Wyszła przesmaczna. Powinnam troszkę odczekać zanim ją pokroiłam, wtedy prezentowała by się lepiej, ale ciężko było:)
Polecam lasagne z mięsem i szpinakiem.


 

Składniki:

opakowanie makaronu lasagne
żółty ser w kawałku

Farsz mięsny:

1 kg mięsa mielonego
2 cebule
3 ząbki czosnku
1 pomidor
domowy przecier pomidorowy lub pomidory z puszki
olej
sól
pieprz
bazylia
oregano

Farsz szpinakowy:

opakowanie szpinaku
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
sól
pieprz
3 łyżki śmietany-niekoniecznie

Sos beszamel:

2 łyżki masła
2 łyżki mąki
2 szklanki mleka
sól
pieprz
gałka muszkatałowa


Makaron ugotować w posolonym wrzątku z odrobiną oleju. Wkładać po jednym plastrze, by się nie skleił. Gotować 3 minuty. Wyłożyć każdy plaster osobno na półmisek.

Farsz mięsny: cebulę i czosnek pokroić w kosteczkę, zeszklić na oleju, dodać mięso. Dusić ponad 10 minut. Przyprawić. Nie trzeba żałować przypraw. Pomidor pokroić, dodać do mięsa i domowy przecier lub, gdy ktoś dysponuje to puszkę pomidorów.

Farsz szpinakowy: umyć szpinak, posiekać. Cebulę i czosnek pokroić w kosteczkę, zeszklić na maśle. Dodać szpinak, podsmażać, aż pociemnieje i zmniejszy objętość. Przyprawić. Opcjonalnie dodać śmietanę.

Sos beszamel: w rondelku roztopić masło, dodać mąkę, mieszać do jednolitego połączenia, dodać mleko. Mieszać najlepiej trzepaczką, aż zgęstnieje. Gdy zacznie wrzeć zdjąć z ognia.

W naczyniu żaroodpornym, wysmarowanym olejem lub oliwą, układać warstwami:
  1. plastry makaronu
  2. starty ser
  3. farsz mięsny
  4. sos beszamel
  5. starty ser
  6. plastry makaronu
  7. starty ser
  8. farsz szpinakowy
  9. sos beszamel
  10. stary ser
  11. plastry makaronu
  12. farsz mięsny
  13. sos beszamel
  14. starty ser
Piec w nagrzanym do 180 st. C. piekarniku około 40 minut.