wtorek, 25 czerwca 2013

Sałatka wiosenna z serem i oliwkami

Pierwszy raz tą sałatkę jadłam u mojej drugiej połówki. Bardzo mi posmakowała i od tamtej pory ciągle robię ją w domu. Sałatka jest typowo wiosenna, choć nie widzę przeszkód by robić ją
o każdej innej porze roku. Jedyne co, to wiadome, że smak warzyw będzie inny niż w sezonie.



Składniki:

1 sałata
1 duży ogórek
1 duży pomidor
pęczek szczypiorku
ser sałatkowo-kanapkowy słony lub ser feta
oliwki czarne Smak
sos sałatkowy grecki Prymat
3 łyżki oleju
3 łyżki wody 
przyprawa do sałatek Prymat
pieprz

Umyć i poszarpać sałatę. Ogórek, pomidor, ser i oliwki pokroić na kawałki. Zrobić sos grecki wg opakowania. Przyprawić.


Nawiązałam współpracę z marką Prymat, już po paru dniach otrzymałam od nich paczkę.


Oto, co było w środku:
1. Oliwki czarne Smak
2. Pieczarki marynowane Smak
3. Krem chrzanowy łagodny Smak
4. Przyprawę warzywną Smak Lata Kucharek
(z hiszpańskimi pomidorami i węgierską papryką )
5. Sól ziołowa młynek Prymat
6. Przyprawa do sałatek młynek Prymat
7. Nuggetsy klasyczne Prymat
8. Liść lubczyku Prymat
9. Pikantny sos czosnkowy tzatziki Prymat
10. Sześć sosów sałatkowych Prymat:
  • grecki ziołowo-czosnkowy
  • polski koperkowo-ziołowy
  • włoski z bazylią i oregano
  • cezar czosnkowy
  • francuski vinaigrette
  • węgierski paprykowo-ziołowy

Moja opinia o produktach:

Na każdym opakowaniu sosów Prymat są podane przepisy na sałatki z wykorzystaniem tychże sosów. Jest to bardzo praktyczne, nie omieszkam wypróbować przepisów. Sosy doskonale dopełniają smak sałatek. Wypróbowałam także przyprawę do sałatek Prymat, która jest doskonała, nie trzeba bowiem szukać w szufladzie przypraw, mamy je wszystkie w jednym młynku, dzięki czemu są bardzo aromatyczne. Z kolei z przyprawy Smak Lata Kucharek zachwycona jest moja mama, która uwielbia takie właśnie pikantne dodatki do potraw.
Następnym razem wypróbuję Nuggetsy klasyczne Prymat z sosem tzatziki, mam ochotę na taką właśnie szybką i pyszną przekąskę. Zrobię także koreczki z pieczarek i oliwek z innymi dodatkami. Nie omieszkam  zamieścić przekąsek w poście.
Dziękuję marce Prymat za przesłane produkty.

Więcej info o produktach na stronie: www. doradcasmaku.pl

niedziela, 23 czerwca 2013

Ciasto z czereśniami, truskawkami i rabarbarem

Będąc ostatnio u babci i dziadka nazrywałam sporo czereśni. Znak, że wakacje rozpoczęte. Większość oczywiście zjedliśmy prawie od razu, jednak udało mi się zachować pewną ilość, odpowiednią by zrobić ciasto. Truskawki miałam jeszcze ze swojej działki, chociaż już się kończą :( Rabarbar kupiony i tak oto powstało wakacyjne ciasto z czereśniami, truskawkami i rabarbarem.


Składniki:

40 dag mąki
10 dag cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 żółtka
30 dag margaryny
aromat waniliowy

Nadzienie:
truskawki
rabarbar
czereśnie
galaretka truskawkowa
2 łyżki cukru
odrobina wody

Kruszonka:
10 dag mąki
10 dag cukru
10 dag margaryny

Ciasto:
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, cukrem, aromatem , pokrojoną margaryną i żółtkami. Zagnieść ciasto. Zawinąć w folię aluminiową i na godziną do zamrażarki.
Wyłożyć ciastem formę do pieczenia, podbiec 15-17 minut w 180 st. Wystudzić.
Zrobić kruszonkę: W garnku wymieszać palcami mąkę z cukrem i margaryną, tak by powstały grudki, czyli kruszonka. Wstawić do zamrażarki.
Rabarbar podsmażyć, dodać odrobinę wody i 2 łyżki cukru. Truskawki pokroić na ćwiartki, czereśnie wydrylować. Połączyć wszystkie owoce ze sobą, dodać galaretkę i wymieszać. Wyłożyć na przestudzone ciasto. Wysypać na wierzch kruszonkę. Piec ok. 40-45 minut w 180 st. Ciasto podawać dobrze wystudzone. Można posypać cukrem pudrem.


piątek, 21 czerwca 2013

Zapiekanka serowo-gryczana z sałatką wiosenną

Wertując przepisy kulinarne w różnych gazetkach, natknęłam się na zapiekankę serowo-gryczaną. Jest to fajna alternatywa, by nie każdy obiad był mięsny:) Do zapiekanki wykorzystałam kaszę gryczaną od firmy Kupiec, która kiedyś dostałam. Podałam ją z sałatką wiosenną, która jest świetnym kontrastem smakowym dla kaszy z serem. 


Składniki na zapiekankę:

2 woreczki kaszy gryczanej Kupiec
30 dag sera białego półtłustego
2 jajka
0,25 szklanki śmietany 18%
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
vegeta
pieprz
gałka muszkatołowa
oliwa

Ugotować kaszę na pół sypko. Ser wymieszać z jajkami, vegetą, pieprzem i gałką. Cebulę i czosnek pokroić w kostkę, zrumienić. Naczynie żaroodporne wysmarować oliwą, wsypać kaszę i masę serową. Wymieszać, polać śmietaną. Zapiekać 25 minut w 180 st. C.

Taka zapiekana kasza doskonale smakuje z pyszną sałatką wiosenną, która jest lekko słonawa, dzięki temu doskonale kontrastuje z zapiekanką. W skład mojej sałatki wchodzą pomidory, ogórki, sałaty, oliwki, słony serek sałatkowy i sos ziołowo-czosnkowy. Każdy jednak może zrobić dowolną sałatkę.




środa, 19 czerwca 2013

Herbatka dobra na wszystko

Tym razem post będzie o herbatach. Nie wiem, czy wspominałam ale je uwielbiam. Jak dla mnie górują nad kawą. Piję je ciągle, czy to czarne, zielone, czy owocowe. Zawsze bez cukru! Odprężają mnie i relaksują. Gdy trzeba rozgrzewają z dodatkiem miodu i cytryny, a innym razem schładzają organizm, dzięki dodatkowi paru kostek lodu. Do tematu postu skłoniłam się po ostatniej wizycie kuriera...
Dostałam kolejną przesyłkę od firmy Irving. Tym razem znajdowały się w niej cztery pyszne i aromatyczne herbatki z linii Owocowy Ogród. Dodatkowo w paczuszce dołączone zostały 2 urocze szklaneczki, idealne by zabrać je na piknik.


Herbatki owocowo ziołowe, które otrzymałam:
1. Wiśnia i mięta
2. Malina i granat
3. Hibiskus i pomarańcza
4. Jagoda i limetka

oraz 2 szklaneczki


Marka Irving zaprasza swoimi herbatkami do niezwykłego ogrodu, w którym czekają soczyste owoce i świeże pachnące latem zioła. Linia Owocowy Ogród, w której skład wchodzą wyżej wymienione 4 oryginalne kompozycje herbatek została przygotowana przez herbacianego kipera Irving z najwyższej jakości naturalnych składników. Herbatki doskonale smakują na gorąco, jak i na zimno. Nie zawierają teiny i nie trzeba ich dosładzać, gdyż są naturalnie słodkie. Pakowane są ręcznie, w papierowe torby chroniące aromat. 

Od razu zaparzyłam herbatkę, którą uwielbiam, czyli malinową. Przyznam, że nigdy nie piłam maliny w połączeniu z granatem, ale smak i aromat są znakomite.


poniedziałek, 17 czerwca 2013

Zapiekanka makaronowa z mięsem

Zapiekanka makaronowa z mięsem to smaczny i syty obiad. W połączeniu ze świeżą zieleninką - pycha. Jestem fanką wszelkich zapiekanek, a ta jest jedną z moich ulubionych.


Składniki:

25 dag makaronu rurki
50 dag mięsa wieprzowego mielonego 
20 dag pieczarek
10 dag sera żółtego startego
2 cebule
2 ząbki czosnku
pęczek szczypiorku
pęczek pietruszki
1 puszka kukurydzy
0,5 szklanki śmietany 18%
2 jajka
1,5 łyżeczki koncentratu pomidorowego
szczypta słodkiej papryki
pieprz
sól
zioła prowansalskie
bazylia
roztarte ziarna kolendry
vegeta
olej

Pokroić cebulę i posiekać drobno czosnek, podsmażyć na oleju, dodać mięso i usmażyć. Dodać koncentrat, wymieszać. Pieczarki obrać, pokroić i usmażyć z odrobiną vegety. Makaron ugotować wg opakowania. Odcedzić. Do naczynia żaroodpornego wrzucić makaron, mięso, pieczarki, kukurydzę, posiekany szczypiorek i pietruszkę. Wymieszać składniki. Posypać startym serem. Jajka roztrzepać, wymieszać ze śmietaną i przyprawami. Polać całość. Zapiekać ok. 25 minut w 180 st.

 

czwartek, 13 czerwca 2013

Wafle kakaowe, pischinger

Któż nie zna wafli przekładanych pysznym kakaowym kremem. Można by je jeść i jeść... Prawie każdy ma na nie własny przepis, ja dziś zaproponuję swój. 


Składniki:

1 opakowanie wafli
0,5 szklanki mleka
0,75 szklanki cukru pudru
125 g masła
125 g margaryny
3 łyżeczki mąki
2 łyżki kakao
garść orzechów włoskich

Mleko, masło i margarynę podgrzać w rondelku, dodać cukier, mąkę i kakao. Zestawić z ognia
i dokładnie rozetrzeć, by nie powstały grudki. Ewentualnie można przetrzeć przez sitko. Zagotować mieszając i wystudzić. Posiekać orzechy na malutkie kawałeczki. Dodać do masy i wymieszać. Gdy zgęstnieje smarować wafle. Obciążyć posmarowane wafle np. deską do krojenia. Kolejno pokroić wafle na dowolne kształty.


niedziela, 9 czerwca 2013

Kruche ciasto z budyniową pianką i owocami


Ostatnio przeglądając blogi kulinarne, na kilku natknęłam się na kruche ciasto z budyniową pianką i owocami. Nie podaję linka, gdyż na każdym blogu są te same proporcje, a przepisy identyczne. Sama kiedyś miałam okazję skosztować tego właśnie ciasta, tylko, że z brzoskwiniami. Jakoś mnie wtedy nie zachwyciło. Delikatny smak brzoskwiń zlał się z łagodnym smakiem pianki. Nie było kontrastu, jak dla mnie mdławe. Postanowiłam więc, zrobić go ze świeżymi truskawkami, których mam pełno na działce. Do tego zostały mi wiśnie w syropie z innego ciasta. Wyszło idealne. Kwaskowy smak truskawek i wiśni doskonale skontrastował smak pianki. Pycha!




Składniki:

Kruche:
2,5 szklanki mąki pszennej
250 g margaryny zimnej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki cukru pudru
5 żółtek

Mąkę przesiać na stolnicę. Margarynę pokroić na małe kawałki i wrzucić do mąki. Dodać proszek, cukier i żółtka. Zagnieść ciasto. Podzielić na 2 części: 60% i 40%. Każdą zawinąć w folię aluminiową i włożyć na godzinę do zamrażarki. Na spód formy zetrzeć tą większą część ciasta na tarce o grubych oczkach. Wykleić. Podpiec w temperaturze 180 st. C przez ok 20 minut. Wystudzić.

Pianka:
5 białek
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
0,5 szklanki oleju

Dodatkowo:
wiśnie
truskawki
cukier puder do posypki - opcjonalnie

Ubić białka na sztywno, powoli dodawać cukier i cukier wanilinowy, cały czas ubijając. Następnie powoli wsypywać proszek budyniowy. Dobrze wymieszać, by się rozpuścił. Strużką wlać olej, miksując do połączenia.
Na wystudzony spód ciasta wyłożyć pianę i gęsto układać owoce. Na wierzch zetrzeć resztę zamrożonego ciasta. Piec w temperaturze 180 st. C. przez około 40 minut. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem.

sobota, 8 czerwca 2013

Roladki z kurczaka z kapustą

Kto zagląda czasem na mojego bloga, ten wie, że jestem zwolenniczką filetów z kurczaka. Wolę je stuprocentowo bardziej od schabowego. Ostatnio dostałam od babci kiszoną kapustę domowej roboty, postanowiłam więc zrobić roladki z kurczaka z kapustą. Połączenie dosyć niespotykane, ale zawsze to coś innego, jak wiadomo najgorsza monotonia;) Wyszły całkiem dobre.


Składniki: /2 porcje/

1 pojedynczy filet z kurczaka
garść kapusty kiszonej
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
2 łyżeczki cukru
sól
pieprz
1 łyżka masła
0,5 szklanki wody
1 jajko
bułka tarta
olej

Kapustę podsmażyć na maśle, dolać wodę. Dusić do miękkości, dodać koncentrat i cukier, wymieszać. Doprawić. Woda ma odparować z kapusty. Wystudzić kapustę. Filet przekroić w poprzek, rozbić. Nakładać kapustę i rolować. Obtoczyć w jajku i bułce. Smażyć na oleju.


środa, 5 czerwca 2013

Liebster Blog Award

Ostatnio dostałam dwie nominacje do Liebster Blog Award od blogów: http://smakiogrodu.blogspot.com oraz http://przepisy-misiaczek.blogspot.com
Nie przepadam za takimi zabawami, ale za nominację wielkie dzięki. Oznacza to, że zostałam zauważona:)
Liebster Blog Award
,,Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za “dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów,  więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.”


Pytania, jakie otrzymałam od http://przepisy-misiaczek.blogspot.com:

  1 Dla czego blogujesz?
  Bo tak chciałam:p
          2 Jak długo posiadasz bloga?
3 miesiące
          3 Co najbardziej lubisz jeść?
Nabiał
          4 Co robisz w wolnej chwili?
Wszystko
          5 Czy lubisz łączyć nowe smaki?
Tak
          6 Co zmieniłabyś w swoim życiu?
Wiele rzeczy, albo nic
          7 Jakie są twoje ulubione lody?
Śmietankowe
          8 Ulubiona potrawa z dzieciństwa to...
Oponki
          9 Wolisz gotować czy piec?
Piec
        10 Czego nie lubisz robić w kuchni?
Sprzątać
        11 Twój popisowy deser to...
 Niedługo taki zamieszczę

Pytania od http://smakiogrodu.blogspot.com:

1. Dla ilu osób gotujesz na codzień?
3-4
2. Skąd czerpiesz inspiracje kulinarne?
Książki, gazety, blogi, wyobraźnia
3. Ulubione warzywo?
Pomidor
4. Twoje popisowe danie?
Chilli con carne
5. Ostatnio kupiona książka kulinarna?
Nie kupuję, dostaję
6. Śpiewasz przy gotowaniu?
Oj, nie!
7. Twoja najwieksza wpadka kulinarna?
Biszkopt
8. Książka czy film?
Książka i film
9. Ile godzin dziennie poświęcasz na gotowanie i pieczenie?
2-3
10. Kot czy pies?
Od zawsze kot, od niedawna pies
11. Ulubiona przekąska?  
 Wafle
Moje pytania:
1 . Od jak dawna posiadasz bloga ?
  2. Gotujesz bo... ?
3. Czy oglądasz programy kulinarne?
4. Wolisz potrawy mięsne czy bezmięsne?
5. Jesteś zwolenniczką/kiem zdrowej żywności?
6. Czy lubisz sałatki?
7. Ulubiony jogurt?
8. Wymarzone śniadanie?
9. Smak z wakacji?
10. Ulubiony owoc?
11. Kawa czy herbata?
Blogi, które nominuję:
  1. http://zlosnicy.blog.pl
  2. http:kuchniapaniwiosny.blogspot.com
  3. http://bymagda.blog.pl
  4. http:ekofabrykasmaku.blogspot.com
  5. http://niebonatalerzu.blogspot.com
  6. http://evvivalarte.blog.onet.pl
  7. http:dobraksiazkakucharska.blogspot.com
  8. http://kasiaweganka.blogspot.com
  9. http://smaacznykasek.blogspot.com
  10. http:skrytozercy.blogspot.com
  11.  http://kulinarne-pasje.blogspot.com

 

wtorek, 4 czerwca 2013

Kulki ziemniaczano-pomidorowe

Kulki ziemniaczano-pomidorowe to fajna alternatywa dla zwykłych ziemniaków lub frytek. Pasują do obiadu lub podane z dipem jako przekąska- te lubię najbardziej. Robię je z suszonymi pomidorami z dodatkiem ziół, są wtedy bardziej aromatyczne. 


Składniki:

ugotowane ziemniaki, mogą być z obiadu
1 szklanka mąki - w zależności od tego, ile mamy ziemniaków
1 jajko
pieprz
suszone pomidory z czosnkiem i bazylią Skworcu
olej

Ziemniaki zblendować, dodać mąkę, jajko, suszone pomidory z czosnkiem i bazylią, szczyptę pieprzu. Mąki dodać tyle, by ciasto odchodziło od ręki, dzięki temu nie trzeba otaczać kulek w bułce tartej. Wyrobić. Formować kulki. Smażyć na oleju do zrumienienia. Podawać z sosem czosnkowym lub dipem.


poniedziałek, 3 czerwca 2013

Szybki pachnący deser

W ostatnim czasie kurier zapukał do mych drzwi z niespodziewaną przesyłką. Była to paczka od firmy Kupiec. Super, gdyż dzięki temu zrobiłam najszybszy i bardzo dobry deser. Wafle są chrupkie i pachną niesamowicie brzoskwiniami, a ze świeżymi truskawkami, zerwanymi wprost z mojej działki, komponują się doskonale.

Składniki:

wafle suche podpłomyki jogurtowo-brzoskwiniowe Kupiec
śmietanka 30%
świeże truskawki

Śmietankę zmiksować i schłodzić, truskawki pokroić. Nałożyć na wafle.


Polecam bardzo gorąco wafle suche podpłomyki jogurtowo-brzoskwiniowe firmy Kupiec. Są doskonałe. Wafli jest aż 16 sztuk. Mnie zachwyciły.

 Oto co dostałam od Kupca:
1. Kasza jęczmienna perłowa
2. Wafle suche podpłomyki jogurtowo-brzoskwiniowe
3. Wafle ryżowe naturalne
4. Coś na ząb owsianka truskawka
5. Coś na ząb kasza manna wanilia
6. Pieczywo maca z ziołami prowansalskimi


niedziela, 2 czerwca 2013

Kakaowe z wiśniami i mascarpone

Ciasto kakaowe z wiśniami i mascarpone zachwyciłoby niejednego łasucha. Nie jest przesłodzone, za to delikatne i pyszne.


Składniki:

1,5 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
6 jajek
1 szklanka cukru

Masa:

250 g mascarpone
250 g śmietanki 30%
5 łyżek cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego z prawdziwą wanilią Skworcu
2,5 łyżeczki żelatyny
0,5 szklanki wrzątku
wiśnie w syropie lub świeże
galaretka

Białka ubić na sztywno, dodać cukier. Kolejno po jednym żółtku. Mąkę przesiać z proszkiem i wymieszać z kakao. Dodawać po łyżce do jajek. Zmiksować dokładnie. Piec w 180 st. ok. 40 minut. Wystudzić przy lekko uchylonych drzwiczkach. Przekroić na trzy części.
Zrobić masę I: Śmietankę ubić na sztywno, dodać cukier i cukier waniliowy. Rozpuścić żelatynę, lekko wystudzić. Do śmietanki dodawać małymi porcjami mascarpone. Wlać lekko stężałą żelatynę. Zmiksować.
Masa II: Do masy I dolać trochę syropu z wiśni i zmiksować.
Galaretkę zrobić wg opakowania.

Układać: Na spód ciasta I wyłożyć masę I i wiśnie, kolejno ciasto II  i skropić je syropem z wiśni, wyłożyć masę II, przykryć ciastem III, wylać galaretkę jagodową, żurawinową lub wiśniową. Wstawić do lodówki.